Kutno lata 80

lata 80-te

- Liczba mieszkańców Kutna 41 400, w roku 1990 50 000

- W 1980 roku największym pracodawcą są ZPR „Miflex” (3552 zatrudnionych), PKP (2783), KZF „Polfa” (1775), Zakłady Metalurgiczne (1751), FMR „Kraj” (1528)

- Powstanie osiedla mieszkaniowego Tarnowskiego

- 1981 powstanie Muzeum Regionalnego w Kutnie z siedzibą w ratuszu miejskim. Pierwszym dyrektorem była Grażyna Kin-Majewska (później Rzymkowska)

- 1982 do użytku zostaje oddany nowy budynek kutnowskiego szpitala

- 1984 powstanie Grupy Teatralnej „od jutra”

- 1984 początki kutnowskiego baseballa

kutno_80_2

Lata 80. w KDK to liczne imprezy estradowe, spektakle teatralne przede wszystkim Teatru Płockiego, akademie, święta firmowe itp. W ten kulturalno-oświatowy schemat wdziera się powoli „nowe”. Na scenie KDK zagrały wtedy najwybitniejsze zespoły rockowe owych lat: Bajm, Maanam, Kombi, TSA, Republika, Dżem… W estradowym życiu pojawiają się też kabarety” Długi, Skauci Piwni, Tey, Spotkanie z Balladą.

Z ciekawostek: w 1986 roku Zespół Pieśni i Tańca wystąpił z okazji 40 lecia ORMO, w 1987 – dla uczestników turnieju baseballowego, w 1988 z okazji swego 20 lecia. Odbywa się Przegląd Chórów Szkolnych miasta Kutna, I Turniej tańca Towarzyskiego (1986), turnieje i symultany szachowe. Działa Klub Seniora (tak jakby prekursor dzisiejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku), Dyskusyjny Klub Filmowy, Klub muzyki country, klub filatelistów, klub Pszczółki Mai, Klub Miłośników Przyrody, kursy tańca, dyskoteki, pierwsze kursy języków obcych. A więc rozwija skrzydła amatorski ruch artystyczny, działalność hobbystów i pasjonatów. Jest to czas rozwoju działalności Teatrzyku Kukiełkowego, później Dziecięcego Teatru bajki „Puszek” prowadzonego od początku do dziś przez Jadwigę Rzetelską (33 lata pracy w KDK). Najważniejsze przedstawienia przygotowane przez „Puszków” w tych latach to: Marysina służba, Lis Przechera, Bal u Króla Lula, Podwórkowcy, Mucha przed sądem.

Również do dziś istnieje wywodząca się z Teatru Małych Form założona w 1984 roku Grupa Teatralna „od jutra”. Przedstawienia z lat 80. to przygotowane przez Teresę Mosingiewicz: „od jutra nikt”, Runął już ostatni mur, Cyfrowa gra, Wieczór liryczny, I ku Polszcze szli.

W 1985 roku na mapie kulturalnej Kutna pojawia się pierwszy i przez wiele lat najważniejszy autorski projekt artystyczny Jesienne Spotkania Teatralne wymyślone przez Teresę Mosingiewicz i Darka Sikorskiego. Spektakle teatrów zawodowych i alternatywnych, recitale piosenki aktorskiej, monodramy składały się na program Jesiennych. Będziemy jeszcze o tym mówić w latach 90.